Suusataja Northug Petter: elulugu, saavutused ja huvitavad faktid

Sisukord:

Northug Petter on kuulus Norra suusataja. Tal on palju auhindu ja rekordeid. Ta tuli 13 korda maailmameistriks, võitis kaks korda olümpiamängud. Maailmameistrivõistlustel sai temast absoluutne rekordiomanik, olles suutnud võita kõigil kuuel alal. Tulnud ka kahekordseks MM-i võitjaks, sai ta mitteametliku suusakuninga tiitli. Kaks korda tunnistati Norra parimaks sportlaseks. Vastased teavad teda ainulaadse võime poolest finišisirgel kiirendada, saavutades võidu võimsa jõnksuga. Eriti õnnestub tal uisustiil.

Suusataja elulugu

northug petter

Northug Petter sündis 1986. aastal. Ta sündis Norras Nur-Trendelagi provintsis Musviki linnas. Ta alustas oma karjääri profispordis mandrivõistlustel osalemisega. Eelkõige saavutas ta mõningase edu Skandinaavia võistlustel, tõustes seitse korda poodiumile. Tema jaoks olid kõige edukamad jälitussõidud ja 15-kilomeetrised stardid.

Nortug Petter debüteeris maailmameistrivõistlustel hooajal 2005/2006. Ta tegi oma debüüdi sprindis, mis peeti Drammenis. Northug Petter sai 35. koha. Samal ajal jätkas ta paralleelselt osalemist Skandinaavia võistlustel. Hooaja lõpusteatati ametlikult, et ta saab koha rahvuskoondisesse.

Samal ajal võitis Nortug oma esimesel hooajal maailmameistrivõistlustel oma esimese võidu. 8. märtsil 2006 saavutas ta Rootsis Falunis skiatlonis esimese koha. Tema selja taha jäi kaks sakslast – Tobias Angerer ja Axel Teichmann.

Northug Petter lõpetas selle hooaja viimases sõidus teisena. Samal skiatlonil jäi tal võit puudu, kaotades lõpusirgel rootslasele Matthias Fredrikssonile alla nelja sekundi. Kokkuvõttes lõpetas ta oma esimese MM-hooaja 15. kohaga.

Tulevikutäht

petter northug isiklik elu

Tulevikutäht – nii kutsusid paljud ajakirjanikud Nortugi tema sportlaskarjääri alguses ja nad ei kukkunud läbi. Temaga konkureeris lepingu pärast korraga mitu suusavarustuse tootjat. Võidu selles vastasseisus võitis Fisher. Sel ajal oli Nortug veel juunior, kuid sellegipoolest oli tema lepingus tariifimäär sees. Noorsportlase jaoks pole seda varem tehtud. Pileti hind korrutati 5-ga eeldusel, et Nortug viib Norra koondise 2007. aasta lõpuks maailma eliiti.

2006. aastal peeti Itaalias Torinos taliolümpiamängud, kuid Nortugi rahvuskoondisse ei arvatud. Skandinaavlased võitsid 3 hõbe- ja ühe pronksmedali. Seda esitust peeti ebaõnnestunuks. Siis mõtlesid paljud, nagu Nortug ise, miks teda olümpiale ei viidud.

Esimese suurema edu saavutas ta maailmameistrivõistlustel, mis toimusid 2007. aastal Jaapanis Sapporos. Nortug võitis teatejooksu. Ja kaks aastat hiljemTšehhi Liberec võitis oma esimese kuldmedali maailmameistrivõistlustel individuaalsõidus. Norralane tuli esikohale jälitussõidus, läbides klassikalises stiilis 15 kilomeetrit ja seejärel sama palju uisutamises. Selle võistluse hiilgav võit tunnistati Petter Northugi üheks parimaks finišiks.

Kuninglik aasta

petter northug ja carolyn

2010 oli Nortugi jaoks tõeliselt suurepärane aasta. Hooaja lõpus võitis ta esimest korda karjääri jooksul MM-i. 9 korda tuli Nortug finišisse esimesena, veel 6 korda oli ta teine ja korra saavutas kolmanda koha. Vaid üldarvestuses teiseks tõusnud tšehh Lukas Bauer suutis talle peale suruda kakluse ilme. Kuid tegelikkuses võitlust ei toimunud, sest Northugi eelis oli 600 punkti.

Samal aastal esines norralane võiduk alt Kanadas Vancouveris toimunud olümpiamängudel. Kuigi alguses läks kõik valesti. Nortug sai 15 km vabatehnikasõidus 41. koha ja oli jälitussõidus liidrite grupis, kuni jäi viimasel tõusul maha, saades alles 11. koha.

Kuid 50 km ühisstardis lõpusirgel suutis ta edestada sakslast Axel Teichmanni kolme kümnendikuga, võites esimese olümpiakulla.

Teatejooksus jooksis Nortug viimasel etapil, alustades distantsi neljand alt koh alt. Tal õnnestus liidreid edestada, kuid selleks ajaks murdus rootslane Markus Hellner jälitajatest, nii et norralased võitsid hõbeda.

Lõpussprindis võitles Nortug kahe venelase NikitagaKrjukov ja Aleksandr Panžinski, kaotades neile ja võitnud pronksi.

Võistkondliku finaalsprindis võitis Nortug järjekordse olümpiakulla paaris Øystein Petterseniga. Norra koondise jaoks oli see võidukas olümpia, kus nad saavutasid murdmaasuusatamise üldarvestuses esikoha.

Teine MM-i triumf

petter northug parima viimistlusega

2010/11. aasta maailmameistrivõistlustel kaotas Nortug võidu šveitslasele Dario Colognierile, saades teise koha. Hooajal 2011/12 sai ta kolmandaks, võimaldades Colognal teha kuldse duubli. Alles hooajal 2012/13 võitis ta tagasi planeedi tugevaima suusataja tiitli.

Üldarvestuses edestas ta šveitslast Dario Colognieri, kes oli seekord kolmas, ja venelast Alexander Legkovi, kes lõpetas teisena. Tema lõplik edumaa oli lähimast jälitajast peaaegu 200 punkti.

Teine olümpiatriumf

suusataja northug petter

Kuid tema karjääri teised olümpiamängud olid ebaõnnestunud. Alustuseks jäi tal klassikalises stiilis 15 km jooks vahele. Seejärel kukkus ta skiatlonis läbi, saades vaid 17. koha.

Massstardist 50 kilomeetri pikkuses jooksus saavutati 18. positsioon. Kõige lähemal oli Nortug olümpiamedalile teatesõidus. Ta jooksis uuesti viimasel jalal. Kuid seekord ei suutnud ta seda vahet vähendada, mille kaasmaalased jooksu alguses tekitasid. Nortug viis Norra meeskonna neljandale kohale, jäädes prantslasest Ivan Bouatest peaaegu 40 sekundi kaugusele.

Vabatehnika sprindivõistlusel ootamatult Northugkaotas poolfinaalis ning sai olümpiaadi viimasel päeval paaris Ola Vigen Hattestadiga meeste võistkondlikus sprindis alles neljandaks. Lõpuks ei õnnestunud tal võita ühtegi medalit, kuid see ei takistanud tema meeskonnal murdmaasuusatamise üldvõitu.

Eraelu

Petter Northugi isiklik elu areneb väga eduk alt, kuigi ta on kogu selle aja ametlikult vallaline. Teatavasti kohtus ta oma karjääri alguses tõkkejooksja Reich Nordtommega. Seejärel tekkis salapärane afäär pornograafilise näitlejanna Aylar Leega, mida suusataja esindajad igal võimalikul viisil eitasid.

2015. aastal märgati Petter Northugi ja Skandinaavia poplaulja Caroline Dahli koos. Samuti liiguvad püsivad kuulujutud tema romantikast algaja suusataja Caroline Vollaniga, kes on temast 9 aastat noorem.

2014. aastal oli Nortug kõrgetasemelise skandaali keskmes. Purjuspäi sattus ta Trondheimi lähedal avariisse. Tema autos viibinud 23-aastane mees murdis rangluu. Petter ise põgenes õnnetuskoh alt, kuid tunnistas siis siiski, et oli roolis.

T alt võeti ära juhiluba, talle määrati 50 päeva vangistust ja suur rahatrahv.